Dziś są imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
Dzisiaj odwiedziło nas 0 osób   |   Osób online: 0   |   Zaloguj się   Rejestracja

Redakcja  
dodane: 15-04-2016 18:15   |   wyświetleń: 525

Miasto nie umorzyło podatku dla Wspólnego Świata

Około 16 tys. zł ma zapłacić miastu Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym "Wspólny Świat". To podatek od nieruchomości, który prezydent mógłby umorzyć, ale nie chce.
Miasto nie umorzyło podatku dla Wspólnego Światafoto. Wspólny Świat 
Chodzi o opłatę za nieruchomość odsprzedaną przez miasto stowarzyszeniu za 1 % wartości w 2013 roku. Dawny „Zajazd u Radziwiłła” wraz z gruntem ma być miejscem, w którym stanie w przyszłości Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Na razie teren jest nieużytkowany, tak jak popadający w ruinę kompleks budynków. Stowarzyszenie wciąż zbiera fundusze na realizację inwestycji.

W czasie gdy Wspólny Świat liczy pieniądze i odkłada grosz do grosza, miasto zdecydowało, że w tym roku stowarzyszenie nie będzie korzystać z umorzenia podatku od nieużytkowanej nieruchomości. Do Wspólnego Świata wpłynął nakaz podatkowy. Władze stowarzyszenia odwołały się od decyzji miasta do SKO, a rodzice zebrali blisko 4 tys. podpisów pod petycją do prezydenta.

Proszą w niej o umorzenie opłaty. Przypominają, że stowarzyszenie działa w interesie publicznym, ale i dla miasta. W ostatnim roku z posiadanych darowizn, odpisów 1 %, wpłat od sympatyków skorzystało też miasto. „Stowarzyszenie sfinansowało diagnozę autyzmu dzieci z terenu Białe Podlaskiej (…), konsultacje z lekarzem psychiatrą dziecięcym, konsultacje ze specjalistami w zakresie diagnozy i pomocy terapeutycznej osób z autyzmem. (…) Stowarzyszenie zorganizowało także w 2014 r. międzynarodową konferencję pod patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska, która zgromadziła blisko 600 osób i była w 99% sfinansowana przez Stowarzyszenie.” – przypominają w petycji rodzice.

Sygnatariusze petycji uważają, że zapłacenie podatku odbije się obarczeniem rodziców podopiecznych stowarzyszenia dodatkowymi kosztami, bo pieniądze, które Wspólny Świat pozyskuje są przeznaczane na wydatki celowe, więc te z PFRON są na konkretne projekty, darowizny często są przekazane z tytułem wykorzystania. Pieniądze z 1 % pokrywają koszt wkładów własnych, jakie Stowarzyszenie musi zabezpieczyć na pozyskanie funduszy na szereg projektów jakie realizuje. Korzystają z nich podopieczni, a rodzice za te zajęcia czy terapie nie płacą.

Rodzice spotkali się z prezydentem w nadziei, że ich pisemne tłumaczenia i gorąca prośba na końcu petycji wpłynie na decyzję włodarza. Jednak prezydent Dariusz Stefaniuk nie daje na razie takich nadziei. Przyznał, że z rodzicami się spotkał i oczywiście dobrze ich rozumie, ale sytuacja jest skomplikowana. – Umorzenie podatku to decyzja indywidualna prezydenta miasta i indywidualna jego odpowiedzialność – mówi prezydent Stefaniuk. – Jeśli przyjdzie do mnie prokurator i spyta, czemu umorzyłem stowarzyszeniu podatek, to ja oczywiście wyliczę argumenty w stylu, że to instytucja pożytku publicznego itd. Jednak wówczas prokurator wyjmie dokumenty i pokaże, że przecież stowarzyszenie ma pieniądze i może podatek zapłacić.

Prezydent opiera się na ocenie biegłego rewidenta, który stwierdził, że stowarzyszenie stać na zapłatę podatku. I dodaje, że cieszy się, że prezes Anna Chwałek odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. – Jeśli SKO mi powie, że prezydent może ten podatek umorzyć, to ja się pod tym podpisze obiema rękoma. Jeśli stwierdzi, że nie mogę, lub że to nadal moja decyzja, za którą ponoszę odpowiedzialność, to postaram się pomóc stowarzyszeniu inaczej – mówi Stefaniuk.

Uważa, że to spór typowo formalny, nie wynika z niechęci miasta do Wspólnego Świata. – Te pieniądze wrócą do stowarzyszenia w formie innego wsparcia miasta. Obiecałem to rodzicom – zaznacza prezydent.

Uważa ponadto, że miasto widocznie docenia znaczenie Wspólnego Świata, czego wyrazem jest choćby odsprzedaż z 99-procentowym upustem działki wartej ponad 2 mln zł. – Inni mogą tylko pomarzyć, żeby dostać coś za 1 % wartości – zapewnia Stefaniuk.  

Podatek od nieruchomości został też naliczony Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu, który we wcześniejszych latach również korzystał z umorzeń. Urzędnicy zapewniają, że dziś w mieście niema już podmiotu, któremu miasto umorzyłoby tę płatność.      


Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym „ Wspólny Świat”

Przy stowarzyszeniu działa przedszkole dla dzieci z autyzmem. Obecnie w siedmiu  grupach jest trzydzieścioro dziewięcioro podopiecznych. Jest siedmioklasowa szkoła podstawowa, w której uczy się dwadzieścioro ośmioro dzieci. Natomiast w działającym od września ubiegłego roku Niepublicznym Gimnazjum uczy się 7 młodych ludzi w dwóch klasach.
Działa przy nim też Ośrodek Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych. Korzysta z niego prawie sto pięćdziesięcioro dzieci, które objęte są różnorodnymi terapiami, w zależności od potrzeb.
W ramach stowarzyszenia funkcjonuje grupa wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem uczęszczających do placówek Wspólnego Świata.
Stowarzyszenie zatrudnia 98 osób, w tym 77 na umowy o pracę i 22 na umowy zlecenia. Wśród kadry są specjaliści różnych specjalności, poczynając od pedagogów specjalnych, poprzez psychologów, fizjoterapeutów, logopedów, neurologopedów, muzykoterapeutów, kończąc na specjalistach terapii stymulacji słuchu Johansena, Integracji Sensorycznej czy Metody Tomatisa. 

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Przesyłki międzynarodowe tanio i bez umowy w DHL Parcel ...
Przesyłki międzynarodowe tanio i bez umowy w DHL Parcel DHL Parcel udostępnia nadania do 28 krajów Europy w punktach partnerskich w Polsce. Teraz wszyscy mogą wysyłać paczki tanio i bez umowy z DHL, a doręczenie przesyłek za granicą wynosi nawet 2 dni. Jest to uzupełnienie oferty krajowych pakietów gotówkowych w DHL Parcel.
Lekcja tańca na scenie BCK
Lekcja tańca na scenie BCK 27 kwietnia odbyła się lekcja tańca przygotowana przez grupę taneczną Dance Academy Studio oraz Zespół PIeśni i Tańca "Podlasiacy". Instytucje działające przy BCK zaprezentowały swoje umiejętności z okazji Bialskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.
Stypendia artystyczne wręczone!
Stypendia artystyczne wręczone! 137 osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami otrzymało stypendium Województwa Lubelskiego. Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się 25 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Finaliści łącznie otrzymają 144 960 zł.
Złodzieje w markecie
Złodzieje w markecie Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu, bialskiej komendy, ustalili 5 sprawców kradzieży artykułów spożywczych, kosmetyków oraz alkoholu z jednego z bialskich marketów. Wartość strat oszacowana została na kwotę ponad 2 tys. zł.
Ponad pół kilo trawy u bialczanina
Ponad pół kilo trawy u bialczanina Za posiadanie znacznej ilości środków odurzających odpowie 29-letni mieszkaniec powiatu bialskiego. W miejscu jego zamieszkania policjanci zabezpieczyli 640 gramów marihuany oraz 27 roślin konopi indyjskich.
Domowy Szpital otwiera się dla bialczan
Domowy Szpital otwiera się dla bialczan 27 kwietnia 2017 roku o godz. 10.00 w auli Centrum Dydaktyczno-Administracyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej (ul. Terebelska 57-65) odbędzie się uroczystość otwarcia Ośrodka Opieki Medycznej ?Domowy Szpital?
Zaplanuj podróż z POLREGIO na Mapach Google’a
Zaplanuj podróż z POLREGIO na Mapach Google’a Od kilku dni rozkład jazdy pociągów POLREGIO można sprawdzić także na Mapach Google?a. Dzięki temu rozwiązaniu pasażerowie największego pasażerskiego przewoźnika kolejowego w Polsce w prosty sposób mogą zaplanować podróż.
Trener Personalny na AWF-ie
Trener Personalny na AWF-ie Akademia Wychowania Fizycznego informuje, iż na uczelni rusza rekrutacja na nowy kierunek. Jest nim Trener Personalny.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Lekcja tańca na scenie BCKStypendia artystyczne wręczone!UKS „OLIMP” GRODKÓW – KS AZS AWF Biała Podlaska 23:35 (11:14)Spektakl o siostrze Faustynie za namiGrand Prix w Terespolu - relacjaAktywna Mama po raz czwarty. Przyjdź i zobacz!Złoty Wawrzyn Olimpijski 2016W Białej Podlaskiej powstał szczep ZHP „GenusKomplet punktów został w Białej. AZS AWF Biała Podlaska - KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski 25:21 (12:9)Bialska podstawówka ma partnera w BrześciuPisali o wojnie i smokach prozą i wierszemJest zapotrzebowanie na wykwalifikowanego pracownika

Obejrzyj

OSP Janów Podlaski już to ma. Ruszył system jednoczesnego powiadamianiaPies wyczuł ich na granicy. Resztę pogranicznicy znaleźli w domu bialczaninaRusza drugi Extreme Power Run. Zobaczcie filmową zapowiedźFilmik tego walca bije rekordy w internecie  (VIDEO)Rozmowa z Pauliną GrochowskąZaatakował nożem ekspedientkę. Kto to jest? (Video)Dwie osobówki i MAN w zwarciu (ZDJĘCIA)Zobacz mikołajkowy klip dla Terespola (Video)Zobaczcie jak „Podlasie” zastyga w bezruchu. Pomóżcie im wyjechać do ParagwajuMiędzyrzecki cmentarz z lotu ptaka!Burza, grad i silne opady deszczuJest nowy zwiastun filmu „Smoleńsk”. Premiera 9 września

Wydarzenia dodajwszystkie

Czerwiec 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
29303101020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
2627282930
01
02
Najbliższe wydarzenia
Przyjdź na Garage Open Festival
Przyjdź na Garage Open Festival
"Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego przedstawia nową inicjatywę, konkurs ?Garage Open Festival?. Konkurs ma na celu aktywizację muzyczną środowiska, doskonalenie warsztatu wokalnego i instrumentalnego oraz promocję wyróżniających się zespołów.
Reklamy

Prognoza pogody

Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Zatrudnię magazyniera/kierowcę kat. B w sklepie spożywczym w Białej Podlaskiej. ...
Dam pracę: H&M Kierownik Działu, Biała Podlaska
Jako Kierownik Działu 80% czasu pracy spędzasz w centrum wydarzeń - czyli na sali sprzedaży. Nie tylko jest tam znacznie ciekawiej niż przy biurku, ale ...
Inne: Poszukiwany sprawca wypadku - Nagroda!
Szanowni Państwo, Poszukuje osoby, która była świadkiem, bądź posiada informacje na temat kierowcy srebrnego/siwego samochodu (prawdopodobnie sedan), który 10 czerwca (sobota) około godziny 7:40 – 8:00 ...
Dam pracę: ORIFLAME - praca dodatkowa!
Odkryj fascynujący świat Oriflame! Dołącz do nas i zostań członkiem Klubu Oriflame! Kupuj kosmetyki dla siebie w cenach hurtowych, zarabiaj na ich sprzedaży, a także ...
Kupię: kupię spółkę
Przejmę Zadłużoną Spółkę tel. 608-124-127. Odkupujemy całość udziałów w wysokości 100% w spółkach, które znajdują się na krawędzi bankructwa, lub znajdują się w ekstremalnie skomplikowanej ...

Starsze artykuły

Od dziś można inwestować na lotnisku
- To projekt strategiczny dla całej Polski. ...
Koszykarze i koszykarki z bialskiego Staszica w finałach licealiady (ZDJĘCIA) ...
Mówi się że nawet ściany pomagają gospodarzom i może coś ...
Jasełka i znak pokoju w Perspektywie
Przy jednym stole w KK Eureka zasiedli w piątkowy wieczór, ...
Awanse i nagrody dla bialskich policjantów
Wczoraj awanse otrzymało 85 policjantów z KMP w Białej ...
Mikołajkowa sobota w Barwnej i Multicentrum to dopiero początek ...
Były prace  plastyczne, śpiewanki, tańce i oczywiście czytanie książek. ...
Piłka błotna w randze mistrzostw
Zdobywcy pucharu Polski, mistrzowie Polski, medaliści ligi mistrzów, wszyscy ...
Syn zmarłego pacjenta skarży szpital
Mieszkaniec Międzyrzeca uznał, że w nocy z 11 na ...
Ukradł rower i perfumy
Rower marki Subsin znikł z klatki schodowej jednego z bloków ...
Połączą szkoły w zespół. Ale po co?
SP 9 i gimnazjum nr 6 łączy na razie wspólny ...
Świnie pod klucz. Zakaz targów i polowań
Afrykański Pomór Świń w piątek został wykryty w jednym ...
Co prezydent podpisał na Giełdzie Papierów Wartościowych? - Może ...
Chodzi o ujawnienie treści dokumentów, które ...
Chcą zmiany organizacji ruchu, którą wcześniej zaakceptowali?
Autorzy pisma ( jego treść przytaczaliśmy kilka dni temu w ...
Jeden podpalacz zatrzymany
Z ustaleń policjantów wydziału kryminalnego komendy w ...
Wóz za 250 tys. złotych nie wyjechał z Polski
Wart 250 tys. zł samochód z ...
Zaatakował nożem ekspedientkę. Kto to jest? (Video)
- Do zdarzenia doszło 28 listopada 2016r. po południu ...
Marcin Dołęga zdyskwalifikowany
Jak podaje strona www.sport.pl, zapadła oficjalna decyzja w sprawie Marcina ...
Dysponował szerokim asortymentem narkotyków
Policjanci ustalili, że 25-letni bialczanin może posiadać środki odurzające. Postanowili to ...
Wyłudzał towar w dwóch firmach
39-latek z gm. Biała Podlaska pobrał ...
Zatruł jej napój. Kobieta trafiła do szpitala
Nie wiadomo, kto otruł kobietę. Z ...
Automobilklub Bialskopodlaski trenuje zimowe jazdy (ZDJĘCIA)
Co daje trening? Umiejętności. Kierowcy nabywają ...
Sobotnia rekreacja na obiektach gimnazjum
Tory przeszkód dla najmłodszych i zorganizowane zabawy ruchowe. Trening udzielania ...
Prezydent Andrzej Duda znów na Lubelszczyźnie
Prezydent spotka się z radzynianami około godz. 17.30. Spotkanie odbędzie ...
Autostrada A2 dla Białej jak droga widmo?
„Dziennik Gazeta Prawna” przytoczył ostatnio wypowiedź ministra infrastruktury i ...
Szekalis: "Musimy dbać o budżet"
W drugiej połowie 2013 roku gmina dołożyła do "systemu śmieciowego" ...
Radny przestraszył się „Tęczowych piątków” i wzywa do ochrony rodziny ...
Radny wywołał temat, o którym zapewne usłyszał gdzieś w ...
Szkoły powalczyły o czystą ziemię
Aż 33 szkoły z powiatu bialskiego wzięły udział w ...
Po pijaku zderzył się z busem wiozącym dzieci
Do wypadku doszło wczoraj około godz. 14:30 w miejscowości Sętki.Ze ...
Poszukiwana 31-latka prawdopodobnie nie żyje. Osierociła dwutygodniowe niemowlę
O tym, ze znaleziono prawdopodobnie ciało zaginionej Katarzyny Sz., informuje ...
Superprzemyt, czyli 4 miliony w ciężarówce
Rozładunek nielegalnego towaru trwał dwie doby. - Po wstępnych ...
BialBud przygotuje teren dla prezydenckiej pary
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BialBud Sp. J. Stanisław Lewczuk, Czesław Niczyporuk, ...
Lubartów zaprasza na 9. Kapucyński Piknik Motocyklowy
9. Kapucyński Piknik Motocyklowy rozpocznie się o godzinie 15.00 na ...
Kajakarze ujarzmią Bug
Na 20 sierpnia zaplanowano wyprawę Bugiem na trasie od ...
Jak zamotać dziecko w chustę? Pierwsze warsztaty na Lubelszczyźnie zorganizowano ...
To kolejna inicjatywa stowarzyszenia Dbamy o Mamy. W ramach ...
PIT-y z ZUS-u do 5 marca
- Osoba, która otrzyma PIT-40A, nie ...
13 godzin strażacy walczyli z pożarem w Kąkolewnicy
Strażacy otrzymało zgłoszenie przed godziną 18. Po przybyciu strażaków ogniem ...
Ubierał się w skórę dusicieli
Kurtkę ze skóry węży dusicieli zapakował do walizki 26-letni ...
Mocne uderzenie na zakończenie koncertowych piątków (ZDJĘCIA) ...
Gutter Sirens tak rzadko prezentuje się swoim ziomkom, że ich występ przed ...
Zdradziło go DNA
Policjanci w trakcie dochodzenia w sprawie rozboju na mieszkańcu ...
Wymieniali butlę, spowodowali pożar
Do pożaru pomieszczenia kuchennego doszło prawdopodobnie w skutek nieprawidłowej ...
Dzień Książki już w sobotę
2 kwietnia w 211. rocznicę urodzin H.Ch. Andersena odbędą ...
Gościnne występki Bialczanina we Włodawie
Dzisiaj w nocy włodawscy policjanci podczas patrolu Włodawy zauważyli samochód ...
Mundurowi różnych profesji weszli do biblioteki
Policjanta, strażaka czy ratownika medycznego każdy z ...
Kolejna starsza osoba oszukana
Pomimo licznych ostrzeżeń policji tego typu zdarzenia niestety nadal się ...
Zima zaatakowała linie energetycznie
W całym kraju bez prądu pozostaje dziś ok. 18 tys. ...
POW. BIALSKI: Mali „Drelowiacy” drudzy w ogólnopolskich zmaganiach
Przegląd odbył się w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ...
Jest akt oskarżenia za handel ludźmi
20 października Prokuratura Okręgowa w Lublinie skierowała do Sądu Okręgowego ...
Seniorzy odkrywali pułapki umów
- Zdecydowana większość osób, które trafiają do mojego biura ...
Święto Niepodległości już w piątek
Już na dzień przed piątkowym świętem, w czwartek w ...
Dach nad amfiteatrem, rekonstrukcja wałów. Koncepcja rewitalizacji warta 20 mln ...
- Koszty tego przedsięwzięcia szacujemy na ...
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
Skontaktuj się z nami:
redakcja@bialapodlaska24.info
Reklama
Przemysław Kisiel
tel. 575-803-032
przemyslaw.kisiel@lukas.media.pl
Tomasz Botwina
tel. 575-803-031
tomasz.botwina@lukas.media.pl

ADRES DO KORESPONDENCJI


Redakcja BialaPodlaska24.info
ul. Prusa 4a,
21-400 Łuków