Dziś są imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony
Dzisiaj odwiedziło nas 0 osób   |   Osób online: 0   |   Zaloguj się   Rejestracja

Redakcja  
dodane: 15-04-2016 18:15   |   wyświetleń: 557

Miasto nie umorzyło podatku dla Wspólnego Świata

Około 16 tys. zł ma zapłacić miastu Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym "Wspólny Świat". To podatek od nieruchomości, który prezydent mógłby umorzyć, ale nie chce.
Miasto nie umorzyło podatku dla Wspólnego Światafoto. Wspólny Świat 
Chodzi o opłatę za nieruchomość odsprzedaną przez miasto stowarzyszeniu za 1 % wartości w 2013 roku. Dawny „Zajazd u Radziwiłła” wraz z gruntem ma być miejscem, w którym stanie w przyszłości Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem. Na razie teren jest nieużytkowany, tak jak popadający w ruinę kompleks budynków. Stowarzyszenie wciąż zbiera fundusze na realizację inwestycji.

W czasie gdy Wspólny Świat liczy pieniądze i odkłada grosz do grosza, miasto zdecydowało, że w tym roku stowarzyszenie nie będzie korzystać z umorzenia podatku od nieużytkowanej nieruchomości. Do Wspólnego Świata wpłynął nakaz podatkowy. Władze stowarzyszenia odwołały się od decyzji miasta do SKO, a rodzice zebrali blisko 4 tys. podpisów pod petycją do prezydenta.

Proszą w niej o umorzenie opłaty. Przypominają, że stowarzyszenie działa w interesie publicznym, ale i dla miasta. W ostatnim roku z posiadanych darowizn, odpisów 1 %, wpłat od sympatyków skorzystało też miasto. „Stowarzyszenie sfinansowało diagnozę autyzmu dzieci z terenu Białe Podlaskiej (…), konsultacje z lekarzem psychiatrą dziecięcym, konsultacje ze specjalistami w zakresie diagnozy i pomocy terapeutycznej osób z autyzmem. (…) Stowarzyszenie zorganizowało także w 2014 r. międzynarodową konferencję pod patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska, która zgromadziła blisko 600 osób i była w 99% sfinansowana przez Stowarzyszenie.” – przypominają w petycji rodzice.

Sygnatariusze petycji uważają, że zapłacenie podatku odbije się obarczeniem rodziców podopiecznych stowarzyszenia dodatkowymi kosztami, bo pieniądze, które Wspólny Świat pozyskuje są przeznaczane na wydatki celowe, więc te z PFRON są na konkretne projekty, darowizny często są przekazane z tytułem wykorzystania. Pieniądze z 1 % pokrywają koszt wkładów własnych, jakie Stowarzyszenie musi zabezpieczyć na pozyskanie funduszy na szereg projektów jakie realizuje. Korzystają z nich podopieczni, a rodzice za te zajęcia czy terapie nie płacą.

Rodzice spotkali się z prezydentem w nadziei, że ich pisemne tłumaczenia i gorąca prośba na końcu petycji wpłynie na decyzję włodarza. Jednak prezydent Dariusz Stefaniuk nie daje na razie takich nadziei. Przyznał, że z rodzicami się spotkał i oczywiście dobrze ich rozumie, ale sytuacja jest skomplikowana. – Umorzenie podatku to decyzja indywidualna prezydenta miasta i indywidualna jego odpowiedzialność – mówi prezydent Stefaniuk. – Jeśli przyjdzie do mnie prokurator i spyta, czemu umorzyłem stowarzyszeniu podatek, to ja oczywiście wyliczę argumenty w stylu, że to instytucja pożytku publicznego itd. Jednak wówczas prokurator wyjmie dokumenty i pokaże, że przecież stowarzyszenie ma pieniądze i może podatek zapłacić.

Prezydent opiera się na ocenie biegłego rewidenta, który stwierdził, że stowarzyszenie stać na zapłatę podatku. I dodaje, że cieszy się, że prezes Anna Chwałek odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. – Jeśli SKO mi powie, że prezydent może ten podatek umorzyć, to ja się pod tym podpisze obiema rękoma. Jeśli stwierdzi, że nie mogę, lub że to nadal moja decyzja, za którą ponoszę odpowiedzialność, to postaram się pomóc stowarzyszeniu inaczej – mówi Stefaniuk.

Uważa, że to spór typowo formalny, nie wynika z niechęci miasta do Wspólnego Świata. – Te pieniądze wrócą do stowarzyszenia w formie innego wsparcia miasta. Obiecałem to rodzicom – zaznacza prezydent.

Uważa ponadto, że miasto widocznie docenia znaczenie Wspólnego Świata, czego wyrazem jest choćby odsprzedaż z 99-procentowym upustem działki wartej ponad 2 mln zł. – Inni mogą tylko pomarzyć, żeby dostać coś za 1 % wartości – zapewnia Stefaniuk.  

Podatek od nieruchomości został też naliczony Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu, który we wcześniejszych latach również korzystał z umorzeń. Urzędnicy zapewniają, że dziś w mieście niema już podmiotu, któremu miasto umorzyłoby tę płatność.      


Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym „ Wspólny Świat”

Przy stowarzyszeniu działa przedszkole dla dzieci z autyzmem. Obecnie w siedmiu  grupach jest trzydzieścioro dziewięcioro podopiecznych. Jest siedmioklasowa szkoła podstawowa, w której uczy się dwadzieścioro ośmioro dzieci. Natomiast w działającym od września ubiegłego roku Niepublicznym Gimnazjum uczy się 7 młodych ludzi w dwóch klasach.
Działa przy nim też Ośrodek Terapii i Diagnostyki Dzieci Autystycznych. Korzysta z niego prawie sto pięćdziesięcioro dzieci, które objęte są różnorodnymi terapiami, w zależności od potrzeb.
W ramach stowarzyszenia funkcjonuje grupa wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci z autyzmem uczęszczających do placówek Wspólnego Świata.
Stowarzyszenie zatrudnia 98 osób, w tym 77 na umowy o pracę i 22 na umowy zlecenia. Wśród kadry są specjaliści różnych specjalności, poczynając od pedagogów specjalnych, poprzez psychologów, fizjoterapeutów, logopedów, neurologopedów, muzykoterapeutów, kończąc na specjalistach terapii stymulacji słuchu Johansena, Integracji Sensorycznej czy Metody Tomatisa. 

Komentowane

Nie dodano żadnego komentarza...
dodaj komentarz

Komentowane z fb

Ostanio opublikowane artykuły:

Przesyłki międzynarodowe tanio i bez umowy w DHL Parcel ...
Przesyłki międzynarodowe tanio i bez umowy w DHL Parcel DHL Parcel udostępnia nadania do 28 krajów Europy w punktach partnerskich w Polsce. Teraz wszyscy mogą wysyłać paczki tanio i bez umowy z DHL, a doręczenie przesyłek za granicą wynosi nawet 2 dni. Jest to uzupełnienie oferty krajowych pakietów gotówkowych w DHL Parcel.
Lekcja tańca na scenie BCK
Lekcja tańca na scenie BCK 27 kwietnia odbyła się lekcja tańca przygotowana przez grupę taneczną Dance Academy Studio oraz Zespół PIeśni i Tańca "Podlasiacy". Instytucje działające przy BCK zaprezentowały swoje umiejętności z okazji Bialskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.
Stypendia artystyczne wręczone!
Stypendia artystyczne wręczone! 137 osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami otrzymało stypendium Województwa Lubelskiego. Uroczyste wręczenie dyplomów odbyło się 25 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Finaliści łącznie otrzymają 144 960 zł.
Złodzieje w markecie
Złodzieje w markecie Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu, bialskiej komendy, ustalili 5 sprawców kradzieży artykułów spożywczych, kosmetyków oraz alkoholu z jednego z bialskich marketów. Wartość strat oszacowana została na kwotę ponad 2 tys. zł.
Ponad pół kilo trawy u bialczanina
Ponad pół kilo trawy u bialczanina Za posiadanie znacznej ilości środków odurzających odpowie 29-letni mieszkaniec powiatu bialskiego. W miejscu jego zamieszkania policjanci zabezpieczyli 640 gramów marihuany oraz 27 roślin konopi indyjskich.
Domowy Szpital otwiera się dla bialczan
Domowy Szpital otwiera się dla bialczan 27 kwietnia 2017 roku o godz. 10.00 w auli Centrum Dydaktyczno-Administracyjnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej (ul. Terebelska 57-65) odbędzie się uroczystość otwarcia Ośrodka Opieki Medycznej ?Domowy Szpital?
Zaplanuj podróż z POLREGIO na Mapach Google’a
Zaplanuj podróż z POLREGIO na Mapach Google’a Od kilku dni rozkład jazdy pociągów POLREGIO można sprawdzić także na Mapach Google?a. Dzięki temu rozwiązaniu pasażerowie największego pasażerskiego przewoźnika kolejowego w Polsce w prosty sposób mogą zaplanować podróż.
Trener Personalny na AWF-ie
Trener Personalny na AWF-ie Akademia Wychowania Fizycznego informuje, iż na uczelni rusza rekrutacja na nowy kierunek. Jest nim Trener Personalny.
Zgłoś temat

Zobacz inne galerie

Lekcja tańca na scenie BCKStypendia artystyczne wręczone!UKS „OLIMP” GRODKÓW – KS AZS AWF Biała Podlaska 23:35 (11:14)Spektakl o siostrze Faustynie za namiGrand Prix w Terespolu - relacjaAktywna Mama po raz czwarty. Przyjdź i zobacz!Złoty Wawrzyn Olimpijski 2016W Białej Podlaskiej powstał szczep ZHP „GenusKomplet punktów został w Białej. AZS AWF Biała Podlaska - KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski 25:21 (12:9)Bialska podstawówka ma partnera w BrześciuPisali o wojnie i smokach prozą i wierszemJest zapotrzebowanie na wykwalifikowanego pracownika

Obejrzyj

OSP Janów Podlaski już to ma. Ruszył system jednoczesnego powiadamianiaPies wyczuł ich na granicy. Resztę pogranicznicy znaleźli w domu bialczaninaRusza drugi Extreme Power Run. Zobaczcie filmową zapowiedźFilmik tego walca bije rekordy w internecie  (VIDEO)Rozmowa z Pauliną GrochowskąZaatakował nożem ekspedientkę. Kto to jest? (Video)Dwie osobówki i MAN w zwarciu (ZDJĘCIA)Zobacz mikołajkowy klip dla Terespola (Video)Zobaczcie jak „Podlasie” zastyga w bezruchu. Pomóżcie im wyjechać do ParagwajuMiędzyrzecki cmentarz z lotu ptaka!Burza, grad i silne opady deszczuJest nowy zwiastun filmu „Smoleńsk”. Premiera 9 września

Wydarzenia dodajwszystkie

Sierpień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
01
02
03
Najbliższe wydarzenia
Przyjdź na Garage Open Festival
Przyjdź na Garage Open Festival
"Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego przedstawia nową inicjatywę, konkurs ?Garage Open Festival?. Konkurs ma na celu aktywizację muzyczną środowiska, doskonalenie warsztatu wokalnego i instrumentalnego oraz promocję wyróżniających się zespołów.
Reklamy

Prognoza pogody

Ogłoszenia   dodajwszystkie

Dam pracę: Praca w Janowie Podlaskim!
Dołącz do zespołu BAKALLAND! Aplikuj na stanowisko pomoc na produkcji do Zakładu w Janowie Podlaskim (województwo lubelskie). Jeżeli jesteś osobą zmotywowaną do pracy i sumiennie wykonujesz ...
Kupię: Kupujemy Zadłużone Spółki tel. 794-784-794.
Jesteśmy postrzegani na rynku obrotu spółkami jako lider od wielu lat. Zarządzanie kryzysowe, restrukturyzacja, ochrona majątku prywatnego, przejęcie zarządu spółki, postępowania układowe, upadłościowe i restrukturyzacyjne itd, są to ...
Sprzedam: Działka w Witulinie
Sprzedam działkę w centrum Witulina. 1800m2. Część działki odrolnionej. Ziemia ogrodowa. tel: 665 208 625
Dam pracę: Bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Masz pomysł na własną firmę? Zamierzasz rozpocząć działalność gospodarczą? Odwiedź nas! Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie w poprawie sytuacji zawodowej! Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Projekcie współfinansowanym ...
Inne: Porady prawne na telefon.
Kancelaria zaprasza na telefoniczne porady prawne. Koszt telefonicznej porady prawnej to 49 zł netto. Udzielamy porad prawnych w sprawach cywilnych i administracyjnych. Szczegóły pod nr tel ...

Starsze artykuły

Trzymiesięczny areszt i dozór policji za pobicie
30-letni Hubert O. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. ...
Celnicy z policjantami likwidują automaty
W ubiegły czwartek w dwóch lokalach na ...
Jak zadbać o piękny wygląd mebli – wszystko na temat ...
Niestety, mebli da się wciąż utrzymywać w takim samym, ...
Dowiedz się jak dostać 500 złotych na dziecko
Dziś takie spotkania odbędą się w w SP nr 3,6 ...
Kąpielisko w Chotyłowie zamknięte. Płetwonurkowie szukają zwłok ...
Wczorajsze poszukiwania prowadzone były przez strażaków z ...
Szukamy policjanta, który pomógł
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" ogłosiło kolejną edycję ...
Starym Żukiem charytatywnie do PASSO DELLO STELVIO
Rajd charytatywny ma na celu zbieranie pieniędzy na domy dziecka. ...
Atakował kobiety na tle seksualnym. Zatrzymała go siedlecka policja
O najbliższym losie 23-latka zadecydował już sąd. Mężczyzna dwa ...
Biegi i nordycki chód, czyli sposób na Andrzejki
- W biegu na ścieżce rowerowej w Styrzyńcu wystartowało 150 ...
Odcinkowy pomiar prędkości
Kierowcy jadący drogą krajową nr 82 Lublin – Łęczna napotkają ...
Policyjny pościg przez ponad 20 kilometrów!
Pościg za uciekającym przeniósł się na powiat radzyński. W rejonie ...
Anita Lipnicka w Białej Podlaskiej
Sala wypełniona po brzegi. Bialczanie z przyjemnością wysłuchali przygotowanych na ...
POZ-ty mogą sięgnąć po pieniądze na remont i doposażenie ...
Na ten cel marszałek ma do rozdysponowania 15 mln zł ...
Po pijaku zderzył się z busem wiozącym dzieci
Do wypadku doszło wczoraj około godz. 14:30 w miejscowości Sętki.Ze ...
Kupił krowę, stracił szyby w aucie
Na wysokości miejscowości Wysokie, mieszkaniec Łukowa został zatrzymany, gdy wracał z ...
Po inspekcji pracy i urzędnikach marszałka do stacji pogotowia wejdzie ...
Wcześniejsze kontrole przeprowadzone w stacji przez Urząd ...
Mówili, że wręczą dary, ukradli pieniądze
- Mężczyźni weszli do domu pod pozorem ...
Teddy Jr. zagra na Lubelszczyźnie
Teddy w muzyce łączy folkowe, country’owe brzmienia z energią grunge’u ...
Sprawdź co podpisujesz
W trakcie spotkania pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej przybliżą konsumencką ...
Przedszkole Legii w Białej. Zapisy już trwają
Przedstawiciele Legii i urzędu miasta niedawno rozmawiali ...
Trwają przygotowania do zimowej ligi piłki nożnej
Start zimowej ligi piłki nożnej organizowanej przez Dom Kultury w ...
Pobity i zraniony w głowę
Policja zatrzymała dwóch napastników, którzy pobili mężczyznę. ...
Myśli samobójcze i walka o stołki. Co się dzieje w ...
1 marca w życie weszła ustawa powołująca do życia Krajową ...
Sześć dzików z ASF w powiecie bialskim
Dziki z ASF od 162 do 167 przypadku, wykryte na ...
Święto tatarskie na sportowo
Od soboty mieszkańcy Studzianki prezentowali się przybyłym, ...
Duży pożar w Łomazach
W niedzielnej akcji brało udział aż 6 zastępów straży pożarnej: ...
Przemytnika zdradziła nerwowość, nie zdążył dokonać transakcji
W Żakowoli Poprzecznej (gm. Kąkolewnica), policjanci ...
Koniec spiskowej teorii w sprawie padłych klaczy
Preria padła w połowie marca. Była około ...
Filmik tego walca bije rekordy w internecie (VIDEO)
- Film osiągnął już ponad 120 tys. wyświetleń, ponad 5,3 ...
Audi z ziemniakami, kierowca z promilami
W piątek kilkanaście minut po godzinie 22.00 lubartowscy policjanci otrzymali ...
Masz działalność? Nie zatrudniasz pracowników? Możesz ją zawiesić ...
Dla wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą ...
Tragiczny poranek w Nowosiółkach. Kobieta ginie w pożarze
Drewniany dom zapalił się od uderzenia pioruna. Strażacy zostali ...
Gimnazjalistka ze Skrobowa z medalem mistrzostw międzywojewódzkich
Na starcie stanęli najlepsi zawodnicy z klubów lekkoatletycznej ze wschodniej ...
Tragiczna jazda w Komarnie. Kierowca nie żyje
- Kierujący samochodem osobowym marki VW Passat z ...
W mieszkaniu mieli mefedron i amfetaminę
Policjanci przeszukali stancję czwórki młodych osób. W ...
Muzyka u Radziwiłłów
W niedzielę na prowizorycznej scenie przed budynkiem szkoły muzycznej zaprezentuje ...
Wreszcie wystrzelali zwycięstwo na własnej murawie
Wynik sobotniego meczu Podlasia z Resovią - 2:0. Piłka ...
Były starosta głównym specjalistą w szpitalu
- Pan Tadeusz Łazowski od 16 maja objął ...
Wspólny Świat wymienia doświadczenia z Francuzami
Wizyta przedstawicieli stowarzyszeń GPA i Emmanuelle to pokłosie trzyletniej współpracy ...
„Kroili” markety przed świętami
Upatrzyli sobie Biedronki. Trzy razy wynosili z tych sklepów artykuły spożywcze, łącznie ...
Papierosy wymieszane z węglem
- W niedzielę, 10 kwietnia, funkcjonariusze celni skierowali do ...
Szczątki ludzkie przy głównej ulicy miasta (ZDJ ĘCIA)
Szczątki znaleziono w trakcie prowadzonych na ...
Natalia Olszak podwójną Mistrzynią Polski w Taekwon-do!!!
Natalia Olszak najbardziej doświadczona stażowo zawodniczka radzyńskiego klubu nie dała ...
Rozbił samochód po kradzieży paliwa
Tak skończył przygodę z kradzieżą 42-latek z ...
Artyści zmienili park w zakątek sztuki (ZDJĘCIA)
Łukasz Głowacki, Konrad Juściński, Krzysztof Kaczmar, Julia Kurek, Olga ...
Zmieńmy czas przed rezurekcjami
W ferworze świątecznych przygotowań może nam się zdarzyć, że ...
Rolnicy biorą oddech. Na razie wrócili na blokadę na parę ...
Z Warszawy wrócili z niczym. Nie ...
Czuwali, słuchali i modlili się całą noc
Organizatorami modlitewnego spotkania była Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Siedleckiej i Fundacja ...
Bonifikaty na wykup nieruchomości ruszyły. Nie dla wszystkich
Wykup działek w budownictwie jednorodzinnym, które były ...
Wydawca
lukasMedia Sp. z o.o.
21-400 Łuków, ul. Prusa 4a
NIP: 825-217-53-64, regon: 361500266,
KRS: 0000557617
kontakt@lukas.media.pl
PREZES ZARZĄDU, WŁAŚCICIEL
Marcin Wysokiński
Marcin.Wysokinski@lukas.media.pl
Redakcja
Skontaktuj się z nami:
redakcja@bialapodlaska24.info
Reklama
Przemysław Kisiel
tel. 575-803-032
przemyslaw.kisiel@lukas.media.pl
Tomasz Botwina
tel. 575-803-031
tomasz.botwina@lukas.media.pl

ADRES DO KORESPONDENCJI


Redakcja BialaPodlaska24.info
ul. Prusa 4a,
21-400 Łuków